Z Kuşağı ve İnovasyon

Canan Ulyana Başer
3 min readMay 5, 2022

Hayatındaki yenilikleri storylerle duyuran, düşüncelerini tartışmak için yeni tagler açan, akımlara doyamayan ve çalma listeleri olmadan yaşayamayan Z kuşağı gençleri çok yakında ofis arkadaşınız olmaya hazırlanıyorlar.

Peki ya siz buna hazır mısınız? Yani tek tıkla kolayca hemen her bilgiye erişmeye alışmış ve 15 saniyelik reelsların bile sonunu görmeden bir diğerine atlayan bu çılgın tüketici nesildekiler ile aynı iş ortamında bulunmak sizce nasıl olacak?

Bu yazımda benim de dahil olduğum Z kuşağının iş hayatına bakış açılarını, girişimcilik ile ilgili düşüncelerini ve bu kuşağı etkileyen inovatif bir kurum olmanın püf noktalarını ele alıyor olacağım. Kahveleriniz hazırsa, başlayalım!

İş hayatına bakış açılarını iyice anlamak için öncelikle personamızın yani Z kuşağı gençlerinin gerçekliklerini ele alalım.

  • İnternete erişimimiz bizden önceki nesle kıyasla çok daha kolay olduğu için dijital işlere meylimiz var.
  • Kayıt olması saniyeler süren uygulamalar sayesinde dünyanın öbür ucundaki insanlarla iletişim kurabiliyor olmamız çeşitliliği bizim için vazgeçilmez kıldı.
  • Etkisi yüksek sosyal sorumluluk faaliyetlerine destek vermek, geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor.
  • Çalıştığımız kurumda ya da girişimdeki farklı departmanları deneyimlemek ve zaman zaman inisiyatifler alarak yeni şeyler ortaya koymak en büyük hobimiz.
  • Katıldığımız eğitimler, düzenlediğimiz etkinlikler ve aldığımız sertifikalarla dijital parmak izimizi güçlendirmek ise dönemin gerekliliklerinden.

Bu maddeleri toparlarsak aslında anlamlı bir misyonu olan, bünyesinde hem perspektif hem de deneyim seviyesi açısından çeşitli çalışanlar bulunduran ve çalışanlarına proaktif olabilecekleri fırsatlar sunan bir yerde çalışmaktan ve burada değer yaratmaktan mutluluk duyduğumuzu söylemek mümkün.

EY Ripples ve JA Worldwide tarafından 1997 ve 2007 yılları arasında doğmuş 6.000 katılımcı ile yapılan yakın tarihli bir ankete göre, Z kuşağının %53'ü önümüzdeki on yıl içinde kendi işini yürütmeyi hedefliyor. İş gücüne şimdiden dahil olmuş olanlarla birlikte ise bu oran %65'e çıkıyor.

Kariyer başarısına giden geleneksel yolun yani yüksek öğrenim ve ardından kurumsal merdivenleri tırmanmanın önemini yitirdiği, ürün geliştirme maliyetlerinin düştüğü ve girişimcilerin yararlanabileceği finansal kaynak havuzunun büyümesiyle Z kuşağı gençlerinin girişimciliğe ilgili duyması işten bile değil.

Aynı zamanda pandeminin beraberinde getirdiği dijitalleşme kasırgası Z kuşağı için dönüm noktası oldu demek mümkün. Çünkü şirketler için merkez/ofis ihtiyacının ortadan kalkması, online olarak global etkinliklerin düzenlenebilmesi ve işe alım süreçlerinin bile uzaktan yapılabiliyor olması bizim daha özgür olmamızı sağladı.

Her ne kadar girişimciliğe artan ilgi, Z kuşağının geleneksel rollere alınmasının daha zor olacağını düşündürse de çoğumuz önümüzdeki on yıl içinde girişimcilik tutkumuzun peşinden koşmak yerine geleneksel istihdamda yer edinmiş olacağız. Ancak bu bulunduğumuz kurumsal yapı yüzünden girişimci ruhumuzdan vazgeçeceğiz demek değil. Peki bu noktada kurumlar nasıl adımlar atabilir?

1. Fikirlerini Sunabilecekleri Bir Ortam Yaratın

Her türden çalışanına mikrofon uzatan kurumlar; değişimi takip eden ve yaratıcılıklarının tüm potansiyelini ortaya çıkarma tutkusu olan Z kuşağının sahip olduğu bakış açısını öğrenme fırsatı elde ederler.

2. Yaptığı İşlerle İlgili Geri Bildirimlerde Bulunun

Elbette her nesil yaptığı işle ilgili geri bildirim almak ister ancak Z kuşağı “görüldü” kavramından gerçekten hoşlanmıyor. Bu bağlamda onlara bireysel ya da ekip olarak yürütülen çalışmalarda üstlendikleri görevlerin çıktılarıyla ilgili yapıcı geri bildirimler vermek motivasyon artırıcı olacaktır.

3. Tersine Mentorluk İmkanı Sunun

Tersine mentorluk, bilinen mentorluk programlarının aksine nesiller arası etkileşimi arttırmayı hedefleyen bir gelişim programıdır. Bu program kapsamında daha tecrübeli ve yaşça büyük olan kişiler “menti”, genç çalışanlar da “yeni nesil mentor” olarak bir araya gelir.

4. İnovasyon Projelerine Dahil Edin

Z kuşağının sosyal ağ araçlarını kullanmadaki çabasızlığı, onların iş ve endüstriyi devrim niteliğindeki bir şekilde araştırmalarına olanak tanır. İnovasyon kalıp dışı düşünmeyi merkezine alan bir kavram olduğu için dünyaya önceki nesillerden farklı bakabilen Z kuşağının bu tarz projelerde yer alması faydalı olacaktır.

5. Kurum İçi Girişimcilik Programları Yürütün

Kurum içi girişimcilik, kurumun kendi çalışanlarının parlak fikirlerinin girişimciliğe ve yeni ürün ve hizmetlere dönüşebilmesi amacıyla uygulanan girişimcilik anlayışıdır. Normal girişimciliğin aksine, kurum içi girişimciler kendi kurumlarının bütçesini, çalışanlarını, kaynaklarını ve stratejisini kullanır. Ve böylesine bir oyun alanına sahip olan Z kuşağı gençleri kurumdaki değişimin öncüsü olabilirler.

Originally published at https://www.gooinn.co on December 02, 2021.

--

--

Canan Ulyana Başer

çokça okur, bolca dinler, sınırsız severim | Podcaster @bimilenyumlu 🎧